Evcil hayvan bakımı


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1175

Evcil hayvan bakmak bir çok insan için güzel bir şey. Birçok insan evlerinde birden fazla evcil hayvan barındırıyor. Kedi,köpek,kuş,fare,kaplumbağa ve birçok hayvan bizlerle beraber yaşıyor. Ancak evcil hayvanlarında üzerinde yaşayan küçük canlılar var. Bunlar sağlığımız açısından son derece zararlı olabilir.

Keneler

Enfeksiyon hastalığının taşıyıcısı olarak keneler her köpek için ciddi tehlike oluştururlar.Özellikle köpeklerin en çok dolaşmayı sevdikleri açık alanlarda gözlenir.Nisan’dan Ekime’ kadar çalılıklarda,otlar üzerinde serbestçe yaşar,kan emebilecekleri bir noktada kanca benzeri ısırma organelleri ile deriyi delerek gömülürler.Dişi kene,salyasındaki özel bir yapışkan madde sayesinde kan emdiği noktaya kendini güçlü bir biçimde kilitler.Bu sayede ortalama bir hafta süren kan emme öğünü boyunca konakçının kendisini uzaklaştırmasına meydan vermez. Eğer kene sorununuz varsa tamiş ilaçlama ile iletişime geçebilirsiniz.

Pireler

Pireler sıcak havalarda ortaya çıkar ama ev içinde yaşayan hayvanlarda ve kapalı mekanlarda tüm yıl boyunca görünebilirler.Pireler kan ile beslenen asalak böceklerdir.Onların üzerinde veya evinizde küçük,karabiber tanelerine benzeyen lekeler görebilirisiniz,minnacık kara lekeler.Bu kara lekelerin pire olup olmadığını anlamanın en kolay yolu,onları ıslak beyaz bir kağıdın üzerine koymaktır.Kızıl ya da kahverengiye dönüşürler ise,başınız pireler ile dertte demektir.Lekeler kanla dolmuş pire dışkıları veya larvalardır.
 
Ama asla pireleri önemsiz bir baş belası olarak görme yanılgısına düşmeyin.Peki pireleri nasıl kontrol altına alabilirsiniz.?Hem dostunuzu hem de yaşadığı yeri ortamı temizlemek gerekir. Pireler evinizi istala ettiyse tamiş ilaçlama olarak yanınızdayız.
 

İç parazitler

Bu parazitlerin etkisi, parazitin türüne göre değişir. Örneğin tenya yumurtaları karaciğer ve çeşitli organlarda kistik oluşumlara neden olurken, askarit yumurtaları kan dolaşımı ile çeşitli dokularda kapsülle çevrili oluşumlara neden olabilir. Kancalı kurtlar insanlarda, deri ve diğer dokularda (beyin ve kas yapılarda) kapsülle çevrili oluşumlar yapabilir. Toksoplazma kediye has parazittir. Kediye, parazitli dışkıyla oral temas, çiğ et tüketimi, kuş fare avı gibi yollarla geçer. İnsana ise, parazitli kedi dışkısından yayılan yumurtaların oral alınması, parazitli etlerle hazırlanmış çiğ köfte tüketimi, kedi dışkısı bulaşmış, yıkanmamış sebze tüketimi gibi yollarla geçer. Toksoplazma, hamile kadında plasentadan yavruya geçer. İnsanda çeşitli organlarda kistik oluşumlara, hamilelerde düşüğe neden olur.
 
Kedilerde ve köpeklerde yaşayan barsak parazitlerinin insana bulaşması ile ilgili yanlış, kedi köpek tüyünün insanda kist yaptığı bilgisidir. Oysa tek başına tüy ya da kılın yutulması, (parazit yumurtası bulaşmamış tüyler) kiste yol açmaz. Kisti yapan parazit yumurtasıdır.
 
Barsak parazitlerinin kontrolü için, kedi köpekler başıboş bırakılmamalı ve avlanmalarına izin verilmemelidir. Çiğ et veya ölü hayvan yemesine asla izin verilmemelidir. Pire, bit, fare ve diğer kemiriciler, tenyalar için arakonakçıdır. Bunlarla da etkin mücadele yapılmalıdır. Kedi, köpeklere düzenli aralıklarla paraziter sağaltım uygulanmalı ve dışkı kontrollere yapılmalıdır. Yine düzenli olarak pire ve kenelere karşı koruyucu tasma veya ilaçlar kullanılmalıdır.
 

 

Aynı Kategorideki Son Makaleler