Kırkayaklar zehirli midir?


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1701
 
Kırkayaklar da birçok haşere türü gibi rutubeti çok seven ve bu tip ortamlarda sıkça rastlayabileceğimiz sevimsiz canlılardır.

Genel özellikleri

 
Sayıları 36 dan 400 e kadar olan bacaklara sahiptir. En fazla ayağı olan kırkayak türü 750 ayaklı Illacme plenipes türüdür. Erkeklerinde yaklaşık 660, dişilerinde ise 750 ayak bulunur.
 
Çıyanlarla aynı sınıfta ele alınırlar. Her segmentte ikişer çift bacak bulunur ve bacak sayısı çıyanlarınkinden daha fazladır. Çıyanlar etçil ve zehirliyken, kırkayaklar otçul/çürükçül ve zehirsizdir. Vücutları da çıyanlara göre daha sert ve silindiriktir.
 
Görünüşleri ile tespih böceklerine oldukça benzeyen tespih kırkayakları (Oniscomorpha) tıpkı tespih böcekleri gibi tostoparlak olmalarıyla tanınırlar.

Zararları

Kırkayak böceklerinin insanlara verdiği zararlar türlerine göre değişiklik gösterebilir. Kırkayak böceklerinin zehirli olanlarına pek rastlanmaz fakat zehirli olan türleri çok tehlikelidir. Kırkayaklar taşıdığı mikrop itibariyle birçok hastalığa sebep olabilirler. Özellikle bağışıklıkları henüz gelişmemiş olan bebeklerimiz ve çocuklarımız çok çabuk enfeksiyon kapabilir. Bu durumlara engel olunmaması durumunda ciddi zararlarla karşılaşılır.

Nasıl kurtulurum?

Mücadelede en önemli iş rutubeti kurutmaktır. Rutubetli alanlar çatı katları, bodrumlar, kapalı balkonlar, bahçeli evlerdeyse çoğunlukla giriş katlarıdır. Bunun haricinde ise su tesisatlarının bulunduğu banyo ve mutfaklar da sorunlu bölgelerdendir. Çatı, bodrum gibi kapalı alanların düzenli olarak boyanması, temizlenmesi ve havalandırılması hayati önem taşır. Özellikle duvarların kireçlenmesi bu hayvanlarla mücadelede çok yardımcı olacaktır. Balkon kapılarının kapalı tutulması önemlidir. Balkona uzanan asma, sarmaşıkların kesilmesi de bu hayvanları tırmanmasını önleyecektir. Banyolar çoğunlukla ıslak ve rutubetlidir. Tesisatın olduğu bölgelerde sızıntılar, kaçaklar, rutubetli alanlar vardır. İşte kırkayaklar buralara bayılır. Yapmanız gereken bu alanları rutubetten arındırmak, çatlakları kapatmak, sızıntıları onarmaktır. Ayrıca banyo yerlerini yıkamak yerine silmek, geniş paspaslar koyarak ıslaklığı çekmesini sağlamak, küveti ve lavaboları her zaman kuru tutmak çok önemlidir. Benzer önlemleri mutfak için de almak çok önemlidir.

Sizde kırkayaklardan kurtulmak istiyorsanız hemen tamiş ilaçlamayı arayıp yardım alabilirsiniz.

 

Aynı Kategorideki Son Makaleler