Kanatlı karıncalar ile mücadele


Kategori : Uçan Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1596

 Son yıllarda ülkemizde kanatlı karıncalar için alınmayan tedbirler artık iyice göze çarpmaktadır.Havaların ısınmasıyla birlikte geceleri ortaya çıkan kanatlı karıncalar özellikle ışığın çok bulunduğu bölgelere doğru yönelmektedir.

Genel özellikleri

Kanatlı karıncalar ( hymenoptera ) eklem bacaklı hayvanlardır, zar kanatlı hayvanlar içinde incelenir. Kanatlı karınca haşeresini biyolojik olarak incelediğimizde çok farklı şeyler ile karşılaşmaktayız. Karıncaların çok sert tabakadan oluşan bir başları bulunur ve baş kısmında iletişimini sağlayan 2 adet antenleri var. Karıncanın başının alt kısmında çok güçlü yapıda ağızları bulunur ve ağızlarında kesici kıskaçları vardır. Karıca haşereleri bu kıskaçları ile bitkilerin yapraklarını keserler ve besinlerini bu ağızları ile taşıyıp yuvalarına götürürler. Karıncaların boyun ve bel kısımları çok ince bir yapıdadır ve bu kısımlardan birçok organlar geçmektedir. Karınca haşeresinde toplam 4 çift ayak bulunur ve ayaklar göğüs kısmındadır. Karın kısmında ayakları yoktur. Karınca haşereleri dünyanın her kıtasında bulunurlar. Karıncaların yaklaşık olarak 20 bin kadar türü bulunmaktadır.
Karınca yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak farklı büyüklükte olabilmektedir. Bazı kanatlı karıncalar birkaç mm kadarken bazıları 3cm kadardır hatta amazonda ve tropikal bölgelerde yaşayan daha büyük Karıncalar vardır.
Karıncalar türlerine bağlı olarak farklı renklerde olabilirler. Genel olarak Karıncalar kahverengi, siyah, sarı, kızıl, kırmızı.vb gibi birçok renklerde olabilirler.
 
Kanatlı karınca ile kanatlı termit’i ayırt etmek çok önemlidir; kanatlı termitler düz bir vücut yapısına ve vücudunun bir buçuk katı kadar kanatlara sahiptirler. Kanatlı termitler, banyo ve oturma odası gibi gıda bulunmayan fakat parke ve ahşap malzemelerin yoğun olduğu yerlerde ahşap malzemeleri tüketerek kolonileşirler. Kanatlı termit ilaçlaması özel olarak haftada bir kez, bir ay boyunca yaptırılmalıdır, aksi halde her yıl nisan/mayıs aylarında yeni nesil yuvalardan tekrar açığa çıkabilir. 

Kanatlı karınca ile mücadele

Karbonat tozu ve pudra karışımı bu böcekleri evinizde kovabilir. Diğer bir yöntem ise kaynar sudur. Takip edip yuvalarını bulabilirseniz, kaynar suyu yuvaya dökmek sureti ile bu zararlılardan kurtulabilirsiniz. Başka bir çözüm karınca yoketmek için kullanılan spreylerdir.

Kanatlı karıncaların ısırdığı yerlere soğuk müdahale yapılmalıdır. Eğer ısırılan yer dışında da şişmeler ve kızarıklıklar var ise, bu alerjik bir reaksiyonun belirtisidir ve derhal en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Eğer kanatlı karınca sorununuz varsa tamiş ilaçlamayla biran önce irtibat kurmanızı öneririz.

Aynı Kategorideki Son Makaleler