Bağırsak paraziti belirtileri ve tedavisi


Kategori : Diğer Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1153

 Bir çok insan bağırsaklarında yaşayan parazit canlılardan habersiz hayatına devam ediyor. Bu parazit canlıların halsizlikten, iştahsızlığa ve başka çeşitli problemlere kadar bir çok belirtisi vardır.

Bağırsak parazitleri

Bağırsak parazitleri, gözle görülemeyen yumurtaların ağız yoluyla alınması ve belirli bir süre geçmesi ile birlikte ortaya çıkan, sindirim sisteminde yaşamaya başlayan kurtçuklardır. Konak olarak kullandıkları kişinin beslenmesine bağlı bir şekilde büyüyüp, çoğaldıklarından dolayı kişinin gelişimini ve sağlığını büyük ölçüde sekteye uğratarak kişiye zarar verirler. Birçok türü olan bağırsak parazitlerinin özellikle görüldüğü bir yaş aralığı yoktur ancak genellikle çocuklarda daha sık rastlanırlar. 

Oluşum nedenleri

Bağırsak parazitlerinin oluşum nedenleri birçok koşula bağlıdır. Örneğin; bulunulan ortamların temiz ve hijyenik olmaması, kişisel bakıma ve temizliğe özen göstermemek, meyve ve sebzelerin iyice yıkanmadan yenmesi, çiğ ve ya iyi pişmemiş et ürünleri tüketmek, vb daha çok hijyenik sorunlarla alakalı durumlardır. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok daha sık görülür. 

Belirtileri

Bağırsak kurdu (tenya) hastalığına yakalanan kişilerin farkında bile olmadıkları vaka sayısı hiç de az değildir. Bazen de belirtiler o kadar hafif seyreder ki kişi bunların başka bir durumdan kaynaklandığını sanır.
 
Bağırsak kurdunun çeşidine göre değişmek üzere hasta kişi aşağıdaki belirtilerin bir veya daha fazlasını tecrübe edebilir:
 
Karın ağrısı. Midenin hemen üzeri de ağrıyabilir.
Bulantı, kusma
Sürekli halsizlik, kuvvetsizlik
İshal
Kilo kaybı
İştahta azalma veya iştah kaybı.
Bağırsak iltihabı (ishal ile birlikte görülebilir)
Uyku problemleri
Baş dönmesi
Balıktan bulaşan bağırsak kurdu B12 vitamini eksikliğine yol açar. Bu nadir görülen bir durumdur.

Tedavisi ve korunma yolları

Bağırsak parazitlerinin tedavisinde ilk aşama bağırsaklara yerleşmiş olan parazit türünün belirlenmesidir. Bunun için dışkı testi dahil ultrason, MR gibi çeşitli uygulamalar gerçekleştirilebilir. Parazit türü belirlendikten sonra uygun ilaç tedavisine başlanabilir ve çoğu durumda ilaç tedavisi yeterlidir ancak bazı ilerlemiş vakalarda parazitlerin ameliyatla alınması durumu da söz konusu olabilmektedir. Tedaviye ek olarak giyilen giysilerin ve kullanılan çarşafların kaynar suda yıkanması, meyve ve sebzelerin iyice temizlenmesi, çiğ ya da tam anlamıyla pişmemiş et ürünlerinin tüketilmemesi, bulunulan ortamların hijyenine dikkat edilmesi, rahatsızlığa sahip olan kişi dışında aile bireylerinin de bu konuda dikkatli olması parazitlere karşı alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.

 

Aynı Kategorideki Son Makaleler