Fareler hakkında bilgiler


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1559

Çok hızlı kaçabilen ve çok hızlı üreyen hayvanlardır, yeryüzünün bütün karalarına dağılmışlardır.

 
Yanaklarından omuzlarına kadar inen küçük astarlı iki dış çene keseleri vardır. Fareler bu keselerde yiyecek taşırlar, temizlemek gerektiğinde de içini dışına çıkararak çevirip temizlerler. Avurdu keseli fare yuva yaparken toprağı güçlü ön pençeleriyle kazar. Kıvrık kesici dişlerini sert toprak ve taşları yerinden oynatmak için kullanır. Kesici dişleri sürekli olarak büyüdüğü için aşınan yüzeyler hemen yenilenir. Tahıl, kök, meyve, ot, böcek gibi çok çeşitli yiyeceklerle beslenirler.
 
Ayrıca, farelerin genetik yapısı ile insan genetik yapısının ileri düzeydeki benzerliği ve üreme hızları dolayısıyla, kobay olarak yaygınca kullanılırlar.

Ev faresi

Ev faresi yapı olarak çok küçük hayvandır. Boy ve yapıları, yaşadığı iklim koşullarına ve beslenmelerine bağlı olarak değişir. Ev fareleri, oldukça küçük yapılıdır ve genellikle boyları 10 cm’yi geçmez.Ev fareleri, sıcak havalarda evlerin içlerine pek gelmesede kışın soğuk havalarda ev ortamına yerleşerek insanların besinine ortak olan hayvanlardır.
Ev fareleri besin olarak evde buldukları her türlü besinleri yiyebilirler. Ev fareleri, evdeki hem bitkisel hem de hayvansal gıdaların hepsini tüketebilirler.Bazen evdeki deri elbiseleri kemirirler. Bazen de evdeki böcekleri ve haşereleri yerler. Yani açıkta bırakılan her türlü maddeleri besin olarak tüketirler. Hatta evdeki sabunları, diş macunları ve hayvansal ürünlerden yapılan her türlü eşyaları kemirerek yerler.
Ev fareleri, iyi beslenebildiğinde 2 ayda bir yavru doğurur.Her defasında 10 -12 kadar yavru dünyaya getirirler. Ev fareleri yavrularını büyük bir titizlikle ve süt ile beslerler.2 – 3 ay içerisinde yavrular erginleşir.Fareler insanlara en çok hastalık bulaştıran hayvanlardır. Fare türleri arasında insana en çok ev faresi, hastalık bulaştırır. Çünkü insanların yaşam alanlarında en çok ev faresi bulunur.

Lağım faresi

Lağım faresi, adından da anlaşıldığı gibi lağım sularında yaşayan ve lağım suları ile insanların yaşam alanlarına gelen bir fare türüdür. Lağım farelerinin boy ve yapıları beslenmesine bağlı olarak değişmektedir.
Genellikle boyları çok büyük olan bu fareler, 30 cm kadar olabilirler. Bu hayvanlar, çok güçlü ve tehlikelidirler. Doğal afetlerde ve bazı bölgelerde toplu halde insanlara ve ekinlere saldırabilirler. Lağım fareleri, yuvalarını pis su akarlarının yanına ve lağım borularının iç kısımlarına yaparlar. Lağım farelerin kolonileri çok kalabalıktır. Yılda 4 -5 defa yavru verirler ve her defasında 6-10 kadar yavru yaparlar.
Lağım faresi insanların yaşadığı yere besin bulmak için gelir. Bu fareler aç kaldıklarında insanlar uyurken insanların parmak, kulak, burun ve ağızlarını kemirerek yerler.Ağızlarındaki bir çeşit uyuşturucu olan tükürükten dolayı, insanlar ısırmayı fark edemezler.

Evde fareden nasıl kurtulabilirim?

Farelerden kurtulmak için bir çok yol mevcuttur ama hiç biri kesin ve kalıcı çözümler değillerdir. En kalıcı ve kesin çözüm evinizi ilaçlatmanızdır. Fare ilaçlama konusunda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.
Aynı Kategorideki Son Makaleler