Yün güvesi


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1516

Güveler, evinizin her bölümünde yaşayabilirler. Bu tür özellikle giysileri sever. ilk zamanlar kurtçuk olan güve, erişkin döneminde kelebeğe dönüşür. Güveler bahar aylarında çoğalmaya başlarlar ve yaz aylarında iyice artarlar. Çünkü sıcağı çok severler. Kıyafetlerin arasında üreme yapan güve bilhassa yünlü giysileri sever ve bu ortamlarda yumurtlar. Hatta yumurtlamakla kalmaz giysileri kemirir ve deliklere neden olur. Güveler yaşamları boyunca 5 kez yumurtlayabilir.

Üremesi ve yaşama alanı

Bu türün dişileri yumurtalarını beslenebilecekleri bir ortama bırakırlar. Yumurtadan çıkan larvalar, elyaf parçacıklarını kullanarak kendilerine ipekten ağ örerek bir kılıf hazırlayıp onun içinde beslenirler. Larva kılıf veya tüplerinden asla ayrılmazlar. Aksi halde hayatta kalamazlar. Hareket edeceği zaman larva, başını ve bacaklarını dışarı çıkarır. Pupa olacağı zaman tüp içine çekilerek iki tarafını ağ ile örüp kapatır ve pupa olmaktadır. Isıtılan binalarda bütün yıl aktif olmaktalar ve uygun şartlarda üç, çoğunlukla senede bir nesil vermektedir.
Yün, ipek, kürk, tüy, kıl, ölü böcek ve benzeri hayvansal materyaller ile bunlardan yapılmış giyecek, halı, mobilya döşemesi, yastık, yatak ve diğer bazı eşyalarda beslenerek delik oluşturmaktadırlar. Nemin düşük olduğu yerlede görülmediği, optimum nem isteğinin % 75 olduğu tespit edilmiştir.

Yün güvesi tesbiti ve mücadele

Eğer giysilerinizde delikler var ise evinizde güve olduğunun belirtisidir. Acilen tedbirler almanız gerekir. Öncelikle bütün giysilerinizi çıkarıp kaynar suda yıkamalı ve ütülemelidisiniz. Giysileriniz dolaba yerleştirirken güve ilacıyla ilaçlayabilirsiniz. Giysilerinizi iki haftada bir havalandırmalı ve giysileriniz her daim temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Bulardan başka bazı çözümler;

Çörek otu, kekik,tarçın, kimyon, sabun,lavanta, biberiye gibi kokulu bitkilerin kokuları güvelerin korkulu rüyalarındandır.
Küçük tülbent benzeri bir şeye sarılmış çırayı güvenin geldiğini tahmin ettiğiniz yerlere koyabilirsiniz.
 
Sedir ağacının kokusuna da hiçbir güve gelmez. Bu sebepten sedir ağacının talaşını dolaplarınıza koymanız güvelerle mücadele etmek için doğal çözümler aralarındadır.
 
Öteki bir yöntemi ise limonu kullanarak uygulayabilirsiniz. Limon kabuklarını rendeleyerek kurutun ve keseciklere doldurarak giysilerinizin arasına yerleştirin. Güvelerin oluşumunu engellemiş olursunuz.
 
Defne yaprağı da etkin bir güve kovucudur. Dahası mutfağınızda da giysilerinizde de güvenle kullanabilirsiniz.
Şayet kazaklarınızın içinde güve yumurtaları olduğunu düşünüyorsanız, kazaklarınızı ya derin dondurucuya koyun veya kaynar suda bekletin.
 
Tüm bunlara rağmen güvelerle başa çıkamıyorsanız tamiş ilaçlamayı arayabilirsiniz.
Aynı Kategorideki Son Makaleler