Bit temizliği nasıl yapılır?


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1311

 Bitler özellikle ilk ve orta okul çağındaki çocuklarda çok görülür. Çevrelerinden ve birbirlerinden geçen bitler kan emerler ve bu yolla bireye hastalık geçirebilirler. Peki bitlerden nasıl kurtulabiliriz?

Saç biti nedir ve nasıl bulaşır?

Saç bitleri oldukça ufak ancak tam anlamıyla başbelası canlılardır. Bir çeşit böcek olan bu canlılar genelde küçük çocuklarda görülürler. Saç bitleri sadece kirli ve yağlı saça değil, temiz saçlara da gelebilirler. Genelde diğer insanlar vasıtasıyla bulaşırlar. İnsanların saç derilerinde yaşayıp, kanlarını emen bitler oldukça dayanıklı canlılardır. Normal duş ve sabunlar ile yokedilemezler.

Nasıl fark edilirler?

Bit bulaşmış kişinin kafa derisi çok kaşınır. Bitlerin kafa derimizde ısırdıkları yerler, bitlerin salgıladıkları özel bir sıvı nedeniyle kaşınır. Bu sıvının zararlı bir yanı yoktur. Ancak aşırı biktarda kaşıntı yaptığı için kaşırken yara oluşur ise enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca bit kapmış kişinin saçında sirke denen bit larvalarını da göz ile görmek mümkündür.

Önlemler ve bit temizliği?

Öncelikle alınacak en önemli önlem tabikide temizliktir. Evet bitler kafa deriniz ve saçlarının temizse de gelebilirler  ama kirli bir saç ve saç derisi bitleri özellikle çeker. Bu durumda bit mıknatısına dönüşebilirsiniz. Yapılacak ikinci şey aşırı kirli insanlarla veya bitli olduğunuzu düşündüğünüz insanlarla aranıza mesafe koymaktır. Bu kişilerle yapacağınız temas ile bitler kolaylıkla size geçebilir.

Peki saçınızda bit var. Neler yapmalısınız? Bu durumda vakit kaybetmeden en yakın eczaneye gidip bit ilacı satın almalısınız. Bitleri duşa girerek ve sabunla veya veya normal şampuanlarla yok etmeye çalışmayın. Bunlar bitler üzerinde işe yaramazlar. Eczaneden aldığınız bit şampuanını üzerinde yazıldığı gibi uygulamlısınız. Yoksa işe yaramaz. Bit ilacını uygulamak larvalara etki etmeyebilir. İşinizi garantiye almak için sirke ve su karışımını saçınıza iyice sürün. Sirke ve su oranı eşit olsun. Bu sayede larvalar iyice çözülürler. Daha sonra sık bir tarakla kafanızın her yerini tarayın.

Başka bir yöntem ise zeytinyağıdır. Zeytinyağını kafanıza sürün ve streç film ile kaplayarak bir gece bekletin. Sonra sabah kalkıp normal şampuanla yıkayın.

Bitlerden bir türlü kurtulamıyorsanız tamiş ialçalama ile irtibata geçebilirsiniz.

 

 

Aynı Kategorideki Son Makaleler