Kan emici böcekler ve zararları


Kategori : Sağlık

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1596

Bazı böcek türleri ve hatta bazı türlerin belli cinsiyetleri insanların ve hayvanların kanlarıyla beslenirler. Bu beslenme konak canlı için çoğu zaman tehlikelidir.

Kan ile beslenen böcekler neden tehlikelidir?

Dünayada kan ile beslenen yaklaşık 15 bin kadar böcek türü vardır. Böcekler dışında da kan emerek beslenen hayvanlar hatta kan içen kabileler vardır. Böceklerden ise en bilinen kan emici sivrisineklerdir. Ayrıca sivrisinekler dünyanın en tehlikeli hayvanlarından biridir. Çünkü kan emme işlemi sırasında iki canlı arasında mikroorganizma alışverişi olur. Eğer sivrisinek veya kan emen canlı, insanlar için tehlikeli bir virüs, bakteri yada herhangi bir organizma barındırıyorsa, bu olay insanı hasta edebilir, hatta ölüme götürebilir.

Kan ile beslenen bütün canlılar zararlı mıdır?

Hayır değildir. Örnek vermek gerekirse sülükler tedavi için kullanılırlar. İnsanlardaki pis kanları emen sülükler, bir çok hastalığa tedavi olabilirler.

Hangi böcekler kanla beslenir?

Kan emen binlerce böcek türü olduğunu söylemiştik. Ama bunlardan bazıları insanların etrafında bulundukları için daha fazla bilinirler. Keneler, sivrisinekler, tahtakuruları, bitler, pireler en bilinenlerdendirler.

Nasıl korunurum?

Kan emici böceklere karşı korunmanın en etkili yolu temizliğe dikkat edilmelidir. Sadece vücut temizliği değil, giysilerin ve kalınan yerin temizliğinede çok dikkat edilmelidir. Bunun dışında görüşülen insanlara da çok dikkat edilmelidir. Zira bu canlılar insandan insana çok rahat bir şekilde geçebilirler. Böceklerin büyük kısmı nemi severler. Bu yüzden evlerin zemini kuru tutulmalı ve evler rutübetten arındırılmalıdırlar. Bu durumda ev yalıtımı devreye giriyor. Elme sirkesi neredeyse bütün böcekler tarafından sevilmez. Ayrıca eczanelerde sizi sivrisineklerden koruyacak sprey türü ilaçları da bulabilirsiniz. Eğer bu yöntemlerle ççözüme ulaşamıyorsanız,  uzman bir ilaçlama firmasıyla anlaşmalısınız. Tamiş ilaçlama olarak böcek ilaçlamada bize güvenebilirsiniz.

Aynı Kategorideki Son Makaleler