Karadul hakkında bilgiler


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1868

 Örümcekler ailesinin bir üyesi olan karadullar, korkunç bir görünüme sahiptir ve bir çok kişinin korkulu rüyasıdır. Bu türün dişileri çiftleştikten sonra erkeklerini yerler. Ve adını da buradan alır.

Genel özellikleri

Dünyada tarantulayla berber en tanınan iki örümcek türünden olan karadullar parlak siyah renktedirler. Bu türün tam 8 tane gözü vardır. Yerleşim yerlerinde genelde karanlık yerler ve tavan aralarında yaşayahn karadullar, ışık alan yerlerden uzak dururlar. Karadullar küçük örümcek türlerindendir. Boyutları 1-1.5 cm arasındadır. Bu tür ağ tuzakları kurarak avlanır. 

Karadullar zehirli örümceklerdir ancak zehri abartılacak kadar tehlikeli değildir. Yine de her yıl karadul sokmasından 15 insan hayatını kaybediyor. Bu sayı köpekbalığı ısırmasından 2 kat fazladır.

Karadulların en önemli özelliklerin bir tanesi de ağlarını diğer örümceklerden farklı olarak çapraz biçimde örerler ve ağlarının ortasında yaptıkları bir tünelin içinde beklerler avlarını. Bunun haricinde karadullar ağ kullanmadan avlanma yeteneğine sahip ender örümceklerdendir. Karadulların karnında bulunan kırmızı renkli kum saatine benzeyen desen karadulların spesifik özelliklerindendir.

Karadulların menşei güney amerika olmasına rağmen, bütün dünyada bu örümceklere rastlanabilir.

Karadul ısırığına karşı ne yapılmalıdır?

Karadullar saldırgan canlılar olmamasına rağmen, zor durumda kaldığında ve kendini tehtid altında hissettiğinde insanları soktuğu görülmüştür. Bu türün dişileri zehirlidir. Karadul ısırması durumunda yaranın yukarısına bir turniye yapılmalıdır. Ardından yara kesilip kan akıtılmalıdır. Bu şekilde kan ile birlikte zehirde akar.  Yaraya sulu amonyak sürmekte de yarar vardır. 

Evinizde yada yaşam alanınızda karadul problemi varsa tamiş ilaçlamadan destek alabilirsiniz.

Aynı Kategorideki Son Makaleler