Kırım kongo kanamalı ateşi


Kategori : Sağlık

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1475

Bu hastalık kenenin ısırması sonucu insanlara bulaşan, nairovirüs isimli bir virüsün neden olduğu hastalıktır. Bu hastalık tüm dünyada bir çok ölümlere neden olmuştur.

Keneler nerelerde bulunur?

Neredeyse tüm dünyada görülen keneler için ülkemiz coğrafi açıdan çok uygun konumdadır. Keneler mekan olarak ise otlaklarda, çayırlarda ve açık alanlarda bulunurlae. Bu yüzden bu tür mekanlarda dikkatli olmak önemlidir.

Keneler neye benzer?

Keneler 6-8 bacaklı oval canlılardır. Keneler uçamazlar ve zıplayamazlar. Keneler kan emerek beslenir ve bu yolla kanını emdikleri canlıya hastalık bulaştırırlar. Kırım kongo kanamalı ateşi olarak bilinen hastalık ilk olarak 1944 yılında ortaya çıkmış ve daha sonraları neredeyse bütün dünyada rastlanmıştır. Türkiyede ise ilk olarak 2002 yılında tanımlanmıştır.

Isırıldıktan sonraki süreç

Kene ısırdıktan sonraki yaklaşık 2-12 gün içerisindeki süre en kübasyon süresidir. Bu sürenin sonunda vücutta virüs benzeri semptomlara rastllanıyor. İlk önce kafa karışıklığı duygudurum bozukluğu boğaz ağrısı gibi semptomlar görülür. Ardından burun kanaması, kanlı idrar ve kusma görülür. Semptomların ortaya çıkışından yaklaşık 1 hafta sonra hastalar iyileşme belirtisi gösterir ama yaklaşık %30 u 2. hafta sonunda ölür.

Korunma yolları

Kırım kongo kanamalı ateşi çok ciddi ve sonu ölümle sonuçlanabilecek bir hastalıktır. Bu sebeple kene ısırığına karşı tedbirli davranılmalıdır. Bu tedbirlerden bazıları şunlardır;

Açık alanlarda ve yeşillikli bölgelerde kapalı ve böcek çekmeyen kıyafetler giyilmelidir. Vücudunuzda açık yer bırakmamaya özen gösteriniz.

Evden çıkmadan önce özellikle bedeninizin açıkta kalan kısımlarına kene kovucu spreyler sıkabilirsiniz. Bu spreyleri eczanelerde bulabilirsiniz.

Bu keneler konak canlılardan başka konak canlılara atlayabileceğinden evcil hayvanların bakımı periyodik olarak yapılmalı ve sokak hayvanlarıyla gereksiz temastan kaçınılmalıdır.

Eğer evinizde keneye rastladıysanız, biran önce böcek ilaçlama da uzman bir firmayla görüşmelisiniz. Kene ialçlama konusunda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.

Aynı Kategorideki Son Makaleler