Fumigasyon


Kategori : İlaçlama

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1426

 Fumigasyon haşerelerden korunmak için 20. yüzyılın başından beri kullanılan bir metoddur. Bu metodda zararlı olduğunubilinen bakteriler, haşereler veya böcekler gaz haldeki kimyasallar verilerek öldürülür. Verilen gaz bir süre bu ortam da tutulur. Aslında fumigasyon biraz tehlikeli bir uygulamadır. Ve bu uygulamayı yapan firmalardan yasal gereksinimler istenir.

Fumigasyon nasıl yapılır?

İlk olarak fumigasyon yapılacak alan sızdırmaz derecede kapalı bir alan olmalıdır.  Daha sonra fumige edilecek alana gaz salımı yapılır. Bu gaz salım işleminden sonra iyice etkili olması, salınan alana iyice yayılması ve ortamdaki tüm zararlıları öldürmesi açısından gaz bir miktar burada kalmalıdır. Daha sonra ortam iyice havandırılır ki, ortamın havası insalar için güvenli olsun. Ancak ortamın iyice havalandığından, ortamdaki havada hiç gaz kalmadığından emin olunması gerekiyor.

Neden fumigasyon?

Fumigasyon her türlü bitkisel ve hayvansal kaynaklı ürünler, diğer maddeler, ihraracatı yapılan ürünler ve üzerinde taşınan tahta paletleri zararlı etmenlerden arındırarak bu etmenlerin ürünlerde oluşturduğu tahribatı ve kaybı önleyerek ürünün sağlıklı halde bulunması gayesini gerçekleştirmektedir.

Fumigasyon zehirlenmesinin belirtileri

Fumigasyon böcekler için öldürücü olduğu kadar insanlar içinde tehlikeli bir hal alabilir. Bu tehlikeler fumigasyon yapılan alanın iyice havalandırılmaması sonucu ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları;

Baş ağrısı ve baş dönmesi
Solunum yetmezliği
Bulantı ve kusma
Çift yada bulanık görme
Karın ağrısı yada ishal
Kulak çınlaması
Boğaz kuruması
Titreme
Yorgunluk hissi
Sendeleyerek yürüme veya baygınlık
Konuşma güçlüğü, zihin karışıklığı, dalgınlık
İştah azalması
Ağızda madeni bir tat
 
Eğer sizde bu belirtilerden bazılarını hissediyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.
Aynı Kategorideki Son Makaleler