Karafatmadan kurtulma yolları


Kategori : Yürüyen Haşereler

Yazar : Tamiş İlaçlama - Okunma Sayisi : 1850

 Karafatmalar 2 anteni ve 6 bacağı olan omurgasız bir hayvandır. Boyları 1-4 cm arasında değişebilir. Çok itici görünüşlü bu böcekler dünyanın her yerinde bulunabilirler. Çok hızlı çoğalabilirler ve çevre şartlarına karşı oldukça dayanıklıdırlar. Bu böcekler yumurtalarını evin dip, köşe, insanların göremeyeceği yerlere bırakırlar. Bu böcekler ayrıca toplu halde yaşamayı severler. Karafatmaların bir yumurtlamada yaklaşık 40 larva bırakır [ Böcek ilaçlama ].

Zararları nelerdir?

Karafatmalar evinize ahırlardan, lağımlardan veya diğer pis yerlerden girerler. Evinize girme sebebi gıda ve su ihtiyacını karşılamaktır. Pis yerlerden geldikleri için bir çok hastalığı beraberinde getirirler. Bu hastalıklardan bazıları dizanteri, astım, hepatit ve veremdir. 

Nasıl mücadele ederim?

Karafatmalarla mücadelenin ilk şartı temizliktir. Yaşadığınız yeri ve eşyaları temiz tutmaya gayret göstermelisiniz. İkinci olarak karafatmaların kaynaklarını ortadan kaldırmak olacaktır. Karafatmalar evinize yiyecek ve su için girerler. Eğer gerekli tedbirleri alırsanız, karafatmalar ya ölür yada evinizden giderler. Evdeki zeminleri kuru tutmak, dışarda yiyecek bırakmamak, yere dökülen kırıntıları süpürmek alınabilecek tedbirler arasındadır. Karafatmalarla mücadele ederken kullanılan böcek ilaçları size kesin sonuç vermezler. Çünkü bu böcekler oldukça dayanıklı böceklerdir. Ve böcek ilaçlarına kolaylıkla bağışıklık kazanabilirler. Kesin sonuç için uzman bir böcek ilaçlama firmasıyla iletişime geçebilirsiniz. Karafatma ilaçlama konusunda tamiş ilaçlamaya güvenebilirsiniz.

Aynı Kategorideki Son Makaleler